T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

A person is hired for a job that Tk. 500 per month and receives a 10% raise in each following month. In the fourth month, how much will that person earn (in taka)?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 665.50
He gets a raise at a compound rate in each month. So, in the 4th month or at the end of the 3rd month his salary will be = 500 (1 + 10/100)3  = 500 x 1.13  = 500  x1.331 =  665.50 TK.