T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

Two blends of tea costing $2.80 and $3.20 per kg respectively are mixed in the proportion 2: 3. The mixture is sold at $4.80 per kg. What is the percentage of profit?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 57.9
Let the amount of tea blends be 2T and 3T respectively. Then total cost  = 2T x $2.8 + 3T x $3.2 = $15.2T Total sell = (3T + 2T) x $4.8 = $24T So, profit = (24T - 15.2T) / 15.2T x 100% = 57.9%