T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

Water flows into an empty 64-gallon drum through pipe A and flows out through pipe B. If the rate of flow through A is 2 gallons/hour, how many gallons per hour must flow out through pipe B so that the drum is full in exactly 96 hours?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 4/3
Let the required flow rate of pipe B be X gallons per hour. Together they fill (2 - X) gallons per hour. ATQ,  64 / (2 - X) = 96) Or,  64 / 96 = 2 - X  Or,  X = 2 - 64 / 96 = 4/3 gallons per hour.