উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর:
9 miles per hour
Let the boat speed and current flow be U and V respectively. According to the question, the relative speed of boat downstream (U + V) is twice as that of upstream (U - V).
So, U + V = 2(U - V)
or, U + V = 2U - 2V
or, 2U - U = V + 2V
or, U = 3V = 3 x 3 = 9 km per hour