উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর:
75%
Danny attended a test containing 40 questions. If he had corrected 18 questions out of the first 22 and two - third of the remaining questions, what percent of all the questions did he answer correctly?
Total number of correctly answered questions = 18 + 2/3 of (40 - 22)
= 18 + 2/3 of 18 = 18 + 12 = 30
Percentage of correctly answered questions = 30 / 40 x 100% = 75%