উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর:
720,000m2
Speed = 24 km/hr
Time = 3 min = 3/60 hr = 1/20 hr
Diagonal length of the field = 24 x 1/20 = 1.2 km = 1200 m
Side of the square field = 1200/√2 = 848.53 m [Diagonal of square = √2 x side length]
So, area of the field = 848.532 m2 ≈ 720000 m2