T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

An author received Taka 0.80 in royalties for each of the first 100,000 copies of his book sold, and Taka 0.60 in royalties for each additional copy sold. If he received a total of Taka 260,000 in royalties, how many copies of his book were sold?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 4,00,000
Let the number of copies sold be X. Then,  100000×0.8 + (X - 100000)×0.6 = 260000 or,  80000 + 0.6X - 60000 = 260000 or,  0.6X = 260000 - 80000 + 60000 or,  0.6X = 240000 or,  X = 240000/0.6 = 400000 copies