উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর:
46
First, we need to find out 40% of the 50 girls. That is 50 x 0.4 = 20 girls.
Next, we need to find out 50% of the 70 boys. That is 70 x 0.5 = 35 boys.
Therefore, 20 + 35 = 55 people attended.
In total there were 50 + 70 = 120 people.
So the percent would be 55/120 = 11/24 ≈ 45.83% ≈ 46%.