T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

Ahsan travels for 6 hours at a rate of 50 miles per hour. His return trip takes 7.5 hours. What is his average speed for the whole trip?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 44.5 mph
Total trip length = 2 × (50×6) = 2 × 300 = 600 miles Total time needed = 6 + 7.5 = 13.5 hr Average speed = 600 / 13.5 =  44.44 mph