T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

Train can travel 50% faster than a car. Both start from point A at the same time and reach point B 75 kms away from A at the same time. On the way, however, the train lost about 12.5 minutes while stopping at the stations. The speed of the car is:

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 120 kmph
Hints : Let, car speed = x Train speed = 1.5x Time taken for car to go 75 km = t and train to go = (t - 12.5) t × x = ( t - 12.5) 1.5x t = 37.5 mun 37.5x = 75 x = 2km/min x = 120 km/h