T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

A 45,000 liter water tank is to filled at the rate 220 liters per minute. Estimates to the nearest half hour, how long it will take to fill the tank?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 3.5 hours
Assume that the tank fills in x minutesBy Direct Proportion,x1/y1 = x2/y2220/1 = 45000/xx = 45000/220x = 204.54 x = 205 minutes (approx.)Divide x by 60 in order to convert from Minutes to Hours⇒ 205/60 = 3.41 hoursEstimating to nearest half hours, The 45000 L tank is filled in 3.5 hours at the rate of 220 L/m