T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

A watch gains 7 minutes and 6 seconds every 6 days. if the rate of gain is constant, how much does the watch gain in one day?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: 1 min 11 sec
Here,  7 min 6 sec = 7×60 + 6 sec = 426 sec The clock in 6 days gains = 426 sec So, the clock in 1 day gains = 426/6 = 71 sec = 1 min 11 sec