T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

A man borrowed Tk. 900 at 10% per annum simple interest and immediately lent the whole sum at 10% per annum compound interest. what does the gain at the end of 2 years?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: Tk. 9
The simple interest 10% of Tk. 900 in 2 years = 900 × 2 × 10100 = 180 Again compound interest = P1 + rn = 9001 + 101002 = 9001101002 = 1089∴The gain of compound interest = (1 - 89 - 900) = Tk. 189 So, the gain = Tk. (189 - 180) = Tk. 9