২২০৫১
In an examination, there are 1000 boys and 800 girls, 60% of boys and 40% girls passed. The percentage of candidates that failed is ---
উত্তর
48.88
সমাধান
Hints - 1000 জন boys এর 60% = 600 জন।
800 জন girls এর 40% = 320 জন।
(1000 + 800) বা 1800 জন এর মধ্যে পাস করে ( 600 + 320) বা 920 জন।
Fail করে = ( 1800 - 920 ) বা 880 জন।
Persentage failed = 880/1800 × 100%
= 48.88%
২২০৫২
In A ABC, the median BE interests AC at E, if BG = 6 cm, where G is the centroid, Then BE is equal to -
উত্তর
9 cm
সমাধান
Hints - ত্রিভুজের centroid ( ভরকেন্দ্র ) সবসময় মধ্যমাকে 2:1 অনুপাতে বিভক্ত করে।
BG = 6 cm হলে GE = 3 হবে, কারণ BG:GE = 6:3 = 2:1 হতে হবে।
Total BE = 6 + 3 = 9cm.
২২০৫৩
একটি সংখ্যার তিনগুণের সাথে দ্বিগুণ যোগ করলে ৯০ হবে। সংখ্যাটি কত?
উত্তর
18
সমাধান
মনে করি, সংখ্যাটি x
তিনগুণ 3x
দ্বিগুণ 2x
প্রশ্নমতে,3x + 2x = 90
বা,5x = 90
বা,x = 90/5
বা,x = 18
সুতরাং,সংখ্যাটি 18 ।
২২০৫৪
Salary of an officer increases every year by 20%. His salary in the year 2001 was Tk. 26640. What was his salary in 1999?
উত্তর
Tk. 18500
সমাধান
let the salary in 1999 was x.
In 2000 the salary will be 6x/5.
in 2001 the salary will be [6x/5] + [6x/5][1/5] = 36x/25
now 36x/25 = 26,640
x = 18500 tk (ans)
২২০৫৬
If 12% of x is equal to 6% of y, then 18% of x will be equal to how much percent of y?
উত্তর
9%
সমাধান
Hints - এই ধরনের math অনুপাত দিয়ে করা যায়।
12/18 = 6/?
বা, ? = 6 × 18 / 12
= 9%.
২২০৫৭
একটি চতুর্ভুজের ৩ কোণের সমষ্টি ২৮০ ডিগ্রি। ৪র্থ কোণের মান কত?
উত্তর
৮০ ডিগ্রি
সমাধান
যেকোনো চতুর্ভুজের ৪ কোণের সমষ্টি ৩৬০ ডিগ্রি। তাই, চতুর্থ কোণ = ৩৬০ - ২৮০ = ৮০ ডিগ্রি।
২২০৫৮
10 men can cut 15 trees in 2 hours. If 2 men leave the job, how many trees will be cut in 3 hours?
উত্তর
18 trees
সমাধান
If two men leave then the men = 10 - 2 = 8
10 জন men 2 hours এ কাটে 15 টি গাছ।
1 " " 2 " " " 15/10 " "
1 " " 1 " " " 15 / 10 × 2 " "
8 " " 3 " " " 15 × 8 × 3 / 10 × 2
= 18 টি গাছ।
২২০৫৯
১০, ২২, ৪৬, ৯৪,.........?
উত্তর
190
সমাধান
১০ x ২ + ২ = ২২
২২ x ২ + ২ = ৪৬
৪৬ x ২ + ২ = ৯৪
৯৪ x ২ + ২ = ১৯০
২২০৬০
A Company makes a profit 6% on its first Tk. 10,000 of sales day and 5% an all sales in excess of Tk. 10,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 16,000?
উত্তর
3100
সমাধান
Profit on first 10,000Tk. = 6*10000/100 = 600 Tk.
Profit on the rest of 60,000 Tk. that is,
Profit on 50,000 Tk. = 5*50000/100 = 2500 Tk.
Total Profit = ( 2500 + 600 ) Tk. = 3100 Tk.