T
Tusher Academy
Menu
Home একাডেমি ভর্তি পরীক্ষা চাকরি পরীক্ষা ব্লগ প্যাকেজ যোগাযোগ
Quick actions
Login Register
অনুসন্ধান করুন

Muzahid wants to borrow Tk. 2,00,000 from a bank. The amount with interest rate of 15% is to be repaid 18 months from now. How much will be the repayment amount?

উত্তর সিলেক্ট করলে সঠিক ও ভুল দেখাবে।
ব্যাখ্যা ও সঠিক সমাধান
উত্তর: Tk. 2,45,000
here, r = 15/100 t = 18/12 yr so,Interest, I = (200000×15×18)/(12×100)       = 45000 tk so, total repayment amount = 200000 + 45000     = 245000tk ans: 245000tk